EKG-koll och träff med vänner

På förmiddagen körde jag och Anneli till Danderyds sjukhus för att jag skulle genomgå en EKG-koll för att se om jag kan opereras för mitt bråck i morgon. Och allt var bra så nu ska jag in 09.30 på tisdagsmorgonen för att få kniven i mig.

Lars Jansson på plats i antikvariatet.

Innan vi åkte hem stannade vi till på Stockholms Science fiction-antikvariat och lämnade tre kassar. Lars Jansson var på plats och vi pratade en stund och senare på dagen fick vi in lite pengar från försäljningen till AFU. Även Karl-Axel på antikvariat Röda rummet i Uppsala ringde och berättade vad han gav mig för de två kassar som jag lämnade där för några dagar sedan. Ännu en slant till arkivet som just nu behöver vartenda öre.

Mätta och nöjda.

Sedan parkerade vi och gick till The Border på Rutger Fuchsgatan 3 för att ta lunch. Vi har varit där förut och hamburgarna är riktigt bra. Men därefter bar det hem.

Jobbade en stund vid datorn och intervjuade en man som sett en liten tomte när han var ung. Vi ska fortsätta det samtalet i nästa vecka då han ville sätta sig ned och summera sina minnen först.

Vid middagsbordet.

Klockan 17 var vi på plats hemma hos Johan och Ann-Sofie dit Börje och Ammi anslöt för en middag med mat och prat. Riktigt trevligt att träffa vänner som vi känt länge. Börje och Johan är båda rymdintresserade precis som jag och vi hade mycket att diskutera. Jag hade med mig några av mina böcker som de fick.

Innan jag hunnit få av mig ytterkläderna ringde en vän från Östersund sedan en kamrat till honom sett en bild på nätet från malmö som han inte förstod sig på. Men det var samma bild på strålkastaren där som UFO-Sverige redan fått in några gånger nu.

En annan man ringde och ville ha mig som föredragshållare här i Järfälla men jag bad honom återkomma om några dagar.

Maten var riktigt bra med en smaskig gryta och inte minst en spännande efterrätt på äpplen fyllda med mandelmassa och annat godis och sedan värmda i ugnen, plus glass.

Men ingen av oss blev särskilt sen. Börje hade ont i ett ben och jag ska upp till operationen tidigt. Såp vid 22 siktade jag in mig på kudden efter att ha skött lite mejl i vanlig ordning.

Loading