Städning och intervjuad

Markus förråd. Sommarhjulen är i alla fall hans.

På förmiddagen blev jag intervjuad av en studerande vid en folkhögskola som arbetar på ett radioprogram om ufo. En bra och smart intervju som bara tog en kvart. Tjejen ställde många lite ovanligare frågor och nu ska hon också intervjua en forskare som intresserat sig för ämnet. Det ska bli roligt att få höra det färdiga resultatet.

Egentligen skulle jag ha intervjuats också av en annan student timmen efter men Anneli kände sig lite krasslig (ingen fara) så jag mejlade och ställde in.

Eftersom vi ville ta det lite lugnt hemma ställde jag också in en bokhämtning på Fleminggatan inne i stan, eller rättare sagt vi kom överens om att flytta fram den liksom ett besök hos min tandhygienist. Så det blev en ganska lugn dag hemma där jag grep mig an dammsugaren och städade nedervåningen ordentligt.

Städade också lite extra på Niklas gamla rum eftersom vi kommer att få en inneboende där snart då Ylva kommer. Hennes hyresvärd håller nämligen på att byta fönster i husen och då är det inte så roligt att vara kvar hemma. Välkommen är hon!

Eftersom jag hade plockat ihop 18 kassar med böcker i går som skulle till Markus förråd så packade jag in dem i bilen och körde dit. Mycket att kånka på men det är jag van vid sedan länge. Förrådet är ganska belamrat av böcker nu och jag skulle behöva köra ned en laddning till Böckernas hus, men just nu har jag ingen resa ditåt så det får tyvärr dröja.

Ägnade någon timme åt V-J:s diabilder även i dag. 15 lådor har jag betat av så här långt. Bristen på bra. bilder eller gåtfulla bilder är stor.

Tagen den 3 november 1973 vid Cocoyoc i Mexiko.

I vilket fall är det ganska roligt att kika igenom alla dessa gamla bilder samtidigt som jag plåtar av dem.

Lyssnade på när Sveriges mixedcurlinglag fick stryk i OS medan jag satt och jobbade.

Annars har jag undvikit datorn eftersom jag har fått så torra fingrar att de bldat självsprickor när jag plockat alldeles för mycket med papper och böcker plus att jag diskat och torkat rent. Ont gör det så där jag sätter jag punkt, strax efter midnatt.

Loading