Förkylningseländet

Nu börjar jag bli så oerhört trött på att hosta och nysa. Det tar liksom aldrig slut. Men dagen blev till en början ändå ganska bra så jag och Anneli var ute och handlade påWillys men framför allt gick vi till Netonet där jag var på jakt efter ett nytt strykjärn. Det gamla hade helt enkel ”kläggat” igen.

Nöjda handlare.

När jag kom hem hem kopplade jag in strykjärnet – och inget hände. Tittade i instruktionsboken som lämnade mycket i övrigt att önska. Vred på en platt där den skulle stå på ett visst sätt. Oklart hur. Och det höll jag på med en bra stund. Till slut funkade det! Katten vet hur.

Och så kunde jag stryka en skjorta. Bra det! Nu har jag i alla fall ett fungerande strykjärn.

En stor del av dagen har jag betat av en massa mejl som tyvärr blivit liggande i burken. Men jag har också jobbat på med min och Freds resa till Nederländerna. Fred var förresten här en stund på eftermiddagen.

Lyssnade på en presskonferens med David Grusch, ni minns visselblåsaren som svarade på frågor i kongressen för ett par år sedan. Tyvärr gav den inget nytt utan var mer ett sätt att åter sätta press på myndigheterna att släppa ufodokument. Vilket man ju redan har gjort. Men det finns givetvis mer.

Jag var också inne på Kyrkans Tidnings Youtubekanal och svarade på en del påhopp som folk ägnade sig åt där. Jag har ju några som ständigt försöker svärta ned mig och mitt arbete trots att de borde veta bättre. Men ofta får jag en känsla av att intelligensnivån är mycket låg bland dem som ägnar sina liv åt att kasta skit på andra.

Så ska man bry sig om dem? Oftast gör jag inte det men ibland.

Fick boken ”Jordens spökigaste ställen” på posten i dag. Fick ock, jag hade köpt den. Det var några rader om ufo i den så det blir bra till nästa upplaga av min ”800 böcker om ufo”. Tack till Pelle för tipset!

Tittade på när de svenska damerna gjorde en platt figur i den sista VM-kvalmatchen mot Italien hemma. Att det till slut blev 2–2 i en match de hade behövt vinna för att få bra rankning inför det fortsatta kvalet till VM var ett under. Så dystert att se ett lag med så lite självkänsla och med så mycket bristande skicklighet.

Sist på kvällen skrev jag under en del dokument för att få filma med ett brittiskt produktionsbolag om en vecka. 00.30 blev det sängen.

Loading