Dagsarkiv: 1 maj 2026

Förändring

I dag gick stämmohandlingarna ut till styrelsen och medlemmarna i UFO-Sverige och det är säkert många som reagerar på att jag kommer att göra min sista insats som ordförande när jag slår klubban i bordet i Ängelholm den 23 maj. Istället kommer jag att fortsätta som suppleant i styrelsen medan Jimmy Beris tar över som ordförande och med stöd av Thomas Michanek som vice samt Ina Bäckström som den som kommer att sköta mycket av det interna arbetet.

Både Jimmy och Ina är verksamma i Stockholmsföreningen och givetvis också medlemmar i riksorganisationens styrelse sedan tidigare. Thomas har varit med längre och varit min oundgängliga högra hand under flera år.

Orsaken till att jag tar ett steg tillbaka är personlig och har med annat än själva ufofrågan eller UFO-Sverige att göra. Flera av er som läser detta känner till bakgrunden medan de flesta inte vet det. I vilket fall har mitt intresse och engagemang för föreningen inte svalnat. UFO-Sverige är en fantastisk organisation med underbara och hårt arbetande medarbetare. Och så kommer den att vara även i fortsättningen.

Men mitt fokus behöver skiftas något och det gör jag nu. Lite vemodigt känns det.

Samtidigt jobbar jag vidare som ordförande för AFU och lägger mycket av min tid där. AFU är på väg mot något stort och viktigt som vi hoppas ska sluta i en ny lokal och ett besökscentrum i Norrköping.

Nå, i dag har jag fortsatt jobba med att korrigera ”800 böcker om ufo” som jag blev klar med efter lunch. Och min första dag i maj kommer att tillbringas ganska mycket framför datorn. Det finns mycket att göra!

En stund före klockan 17 hade jag parkerat utanför Raketbaren där jag skulle träffa Ylva och pojkarna för att äta en bit innan vi gick på bio på Filmstaden alldeles runt hörnet. När jag stod där och spanade ut över alla som satt och åt och drack i den 25-gradiga värmen var det plötsligt en man som vinkade åt mig. det visade sig vara min tidigare arbetskamrat Ebbe Gertten från DN och en kamrat till honom från SVT.

Ebbe har bland annat gjort en uppskattad dokumentär om Zlatan och statyn som skadades och sedan försvann i Malmö som ni kan lyssna på här.

Tim, Niklas, Ylva och Ebbe i väntan på Markus.

Sedan kom Ylva och snart också Niklas och till sist Markus som hade varit och spelat golf. Det blev råbiff rakt igenom för oss tre som kom först, stackars Markus fick nöja sig med popcorn och godis under filmen.

På väg in.

Filmen som Ylva bjöd mig på (och jag gav henne en födelsdagspresent också) var Project Hail Mary, en två och en halv timme lång sf-rulle om en man som skickas ut till planetsystemet runt Tau Ceti för att rädda jorden. Ska inte avslöja så mycket men vi gillade den verkligen. Varm, rolig och spännande var den. Och tänk att man kan komma att känna sympatier för något som mest liknade en stenhög på ben.

Så här tyckte vi. Ni som har sett filmen fattar.

Efteråt körde jag hem Markus med ett stopp på McD så att han äntligen skulle få något i sig. Själv beställde jag en Big Mac som jag åt framför teven när jag kommit hem. Och innan det blev sängen började jag dammsuga så smått. Den stora städningen blir i morgon.

I säng före 01.

PS: Tack till alla som har skrivit till mig sedan de läst att jag ska stiga av som ordförande. Det värmer i hjärtat och jag fattar att ni tycker att det är konstigt.

Loading