Jobb inför Götene och hjälper HD

Under dagen har jag varit i kontakt med tre av de orter som jag ska hålla föredrag på inom den närmaste tiden och dessutom fick jag en förfrågan från ytterligare ett bibliotek dit jag ska i mars nästa år. Det är väldigt roligt att få frågor från bibliotek eftersom det är en härlig plats att prata på.

Jag har också hjälpt Helsingborgs Dagblad som hörde av sig framåt kvällen om vad det var för ljus som syntes över Helsingborg. Reportern som ringde hörde av sig från malmö och han misstänkte redan svaret när jag gav mitt – en strålkastare. Det visade sig också att det var på gång en festival på Sofiero och att det sanolikt var därifrån ljuset kom.

Roligt att journalisten hade lagt en länk till UFO-Sveriges misstolkningsguide också. Vaket!

På eftermiddagen intervjuade jag en svensk som just nu befinner sig utomlands om en intressant uppgift som jag hoppas kunna gå vidare med. Vi får se. I vilket fall var det ett mycket bra samtal med en person som jag sätter hög tilltro till. Mer kan jag tyvärr inte skriva nu.

En stund efter det att vi hade pratat klart blev jag intervjuad av en elev på en gymnasieskola i Eskilstuna som ville ställa några frågor om UFO-Sveriges och mitt arbete. Eleven var väl förberedd och det blev ett riktigt bra samtal.

Jag har också pratat med Anders på AFU och med Håkan Ekstrand för att få fram adresserna till de som skänkt pengar till arkivet efter den annons vi hade i senaste numret av UFO-Aktuellt. Nu tror jag att vi har koll på alla så att vi kan skicka ut min bok om AFU till alla som gav 500 kronor eller mer. Ett stort tack!

Och så öppnades bokningarna till Gondolens nyårssittning. Jag högg på den direkt eftersom jag vet hur snabbt den brukar fyllas och hann med att få ett bord för fyra, mig, Anneli, Mats och Eva. Alltså samma konstellation som förra året. Det kommer att bli en bra nyårsafton!

Nu börjar det dyka upp ytor igen.

Det blev några timmars jobb i garaget också för att få plats med trädgårdsmöblerna och skapa lite yta längst bort. Det gick riktigt bra och nästa steg blir att flytta verandabordet längst bort i lokalen. Garaget var ju länge min primära plats för sorteringen av Ebbe Schöns papper men nu är mycket klart (och rätt mycket kvar) och resten har jag tagit in i huset. Lite ligger dock kvar på bordet som ni kan se. Men de två lånebord som Anneli fixade fram till december är nu hoppackade och kan återlämnas i nästa vecka.

Men mesta delen av dagen, när jag inte lagat mat med Anneli, har jag jobbat hårt för att få till ett bra bildspel som jag kan visa när Stefan Diös och jag ska samtala om Kalle Anka och Stefans översättningar av serien på biblioteket i Götene på måndag. Det har varit många timmars pyssel men nu känns det som att det blir bra och Stefan skrev att även han var nöjd med att jag fixade ett bildspel.

Strax före midnatt blev det sängen med ”U 137 inifrån” som jag började läsa i går.

Loading