Dagsarkiv: 18 mars 2026

Intervjuad i SVT och allt går igen

17.30 i dag.

Det är inte mycket som är nytt när man väl börja kolla saker. Som professor Avi Loebs uttalanden om att det kan finnas mängder av rymdskrot från andra civilisationer som driver runt i rymden och till och med kan ha nått jorden. Och jag menar verkligen inte att förringa hans teorier. De är spännande och utan tvekan värda att ta på största allvar i ett kosmos så gammalt som vårt.

Men det intressanta var att jag i veckan hittade en utskrift ett BBC-program från den 1 juli 1996 där radiokanalens vetenskapsreporter Andrew Luck-Baker citerar den ukrainske astronomen A. V. Arkhipov från Ukrainas institut för radioastronomi. Arkhipov menar att jorden sannolikt har träffats av tusentals delar av utomjordiska satelliter och rymdsonder under sin livstid och att det finns oändligt många fler som fortfarande rör sig där ute.

I programmet intervjuas New Scientists dåvarande astronomiexpert Marcus Chown som berättar att Arkhipov menar att det just då finns tiotusentals utomjordiska artefakter stora som en apelsin på jorden.

”Han säger också att vi borde leta efter ovanliga meteoriter som kan finnas i sten. Men planeten är väldigt stor så det kan bli svårt att hitta dem.”

Jag skickade över bilder av utskriften, som jag bara har på papper, till Avi Loeb i går och han svarade snabbt: ”Mycket intressant.”

Efter att ha googlat på Arkhipovs namn hittade jag en artikel från 1997 som han fick publicerad i Astrophysics and space science men som jag tyvärr inte kommer åt. Arkhipov själv verkar fortfarande vara aktiv och är nu verksam som professor vid S:t Petersburgs polytekniska institut.

För egen del blev jag intervjuad av SVT klockan 14 och inslaget sändes senare vid 17.30-tiden på kvällen i Sverige Live. Inslaget handlade om att Lunds universitet börjat med en ufostudie. Inte för att de ska undersöka några ufofall utan snarare för att ta fram metoder som kan användas för att undersöka observationerna.

Jag berättade lite om UFO-Sverige och sedan också kort om Håknäsfallet från 1991. Tre minuter fick jag så det är inte mycket att vinka på.

Ägaren Anneli går igenom mina kassar.

Men direkt efter intervjun körde jag till antikvariatet vid Mariatorget för att sälja fyra kassar böcker. Stockholmiana och lyrik, precis som vanligt. Anneli, som ägaren heter, var mycket nöjd med det hon såg i kassarna och skickade. bara med en enda bok tillbaka som hon ansåg kunde bli svår att sälja.

Golvet läggs.

Hemma fortsatte arbetet i Niklas gamla rum och i dag har hantverkaren börjat med att få golvet på plats. Han dyker upp igen i morgon och det lär ta några dagar innan allt är på plats.

En del av de pärmar som jag sorterar in Ebbes papper i. Annat hamnar i kartonger.

Själv har jag jobbat på med UFO-Sveriges verksamhetsberättelse (inte klar) och med att fortsätta sortera Ebbe Schöns papper (inte klar). Men det går i alla fall långsamt framåt på båda fronterna. Först framåt midnatt lämnade jag högen med Ebbe-papper som jag lär fortsätta med under morgondagen.

Och så fortsätter antalet tittare på den intervju som Jesse Michaels gjorde med mig på AFU att växa. Just nu är de uppe i 439 493 visningar.

I säng för att läsa ut ”1929” och släckte efter 01.

Loading