Dagsarkiv: 19 mars 2026

Donation och till Uppsala

Anders Hultenius med materialet.

Framåt förmiddagen blev det badminton med Stefan. Som vanligt riktigt roligt och skönt att få röra på sig lite. Det blir en del stillasittande även om jag springer i trappa här hemma 50 gånger om dagen. Ofta i alla fall.

Jag lyckades göra ett väldigt dåligt andra set där jag tappade 11–2-ledning och förlorade matchen. Kan verka osannolikt men det är så jag jobbar ibland. Trots debaclet vann jag matchen och seten slutade 11–7, 13–15 och 15–11. I dag utnyttjade jag verkligen hela racket när jag skulle avgöra…

Fick en skärmdump av en kamrat som visade att den amerikanska regeringen hade registrerat två domännamn för ett par dagar sedan. Det ena är aliens.gov och det andra alien.gov. Nyheten kom från The Black Vault och en talesperson för Vita huset, Anna Kelly, sa till DefenseScoop i ett mejl att nu var det bara att vänta: ”Stay tuned!” Följt av en utomjording i form av en emoj. Då får vi vänta och se. Avi Loeb skrev också om detta i dag.

Efter lunch körde jag till Anders Hultenius på Ankdammsgatan (ett par dörrar från där Niklas bodde tidigare) för att hämta lite tidskrifter, tidningsklipp och papper från hans tid i Nässjö ufologiska sällskap. Anders hade tipsats om mig och AFU av Borgny Tingstedt. Väldigt snällt av Borgny och toppen av Anders att donera detta till oss.

Karl-Axel och Staffan.

Sedan fortsatte jag till Uppsala med fyra kassar böcker till Karl-Axel på Röda rummet. Två av kassarna var fulla med böcker om Israel-Palestina-konflikten som borde gå lätt att sälja i dessa tider. Som vanligt bjöds jag på en kall cola och ett wienerbröd och sedan satt jag, Karl-Axel och Staffan och pratade en halvtimma.

Klart!

Hemma hade hantverkaren jobbat på bra och någon gång efter 18 var han klar med rummet. Nymålat tak, nya lister både vid golv och tak, nytt golv, nya tapeter och en ny fönsterbräda. Elementet är kopplat men om någon dag kommer hans chef och sätter in elkontakterna i väggen också. Så fräscht det blev. Nu får jag ta hjälp av grabbarna så att vi kan bära in säng, bord och hyllorna igen.

De sista dryga tre timmarna på dygnet satt jag och sorterade Ebbe Schön-papper. En hel del blev gjort, mycket kvar att göra men det händer i alla fall en hel del och pappershögarna minskar.

Fick också ett mess från en tidigare arbetskamrat på DN som undrade om jag kunde göra en 25 sekunder lång videohälsning till en annan kollega som ska sluta. Det gjorde jag gärna! Och temat blev ufo, något som vi hade gemensamt under en period då vi filmade en serie för DN.

Och i dag blev det äntligen klart att UFO-Sverige håller sin riksstämma på Rönnegymnasiet i Ängelholm den 23 maj. Det har varit lite hattigt och lokalen är faktiskt den tredje vi har annonserat! men nu blir det Rönnegymnasiet för stämma och utställning med föredrag.

I säng 00.45.

Loading