
På förmiddagen körde jag till återvinningen (igen!) och sedan till Coop för att veckohandla. Det tog 35 minuter att vandra genom butiken och plocka ned de varor som fanns på listan innan jag betalade och gick tillbaka till bilen.

Resten av dagen har jag ägnat åt att sortera diabilder. Och som tur var kom Stefan Svensson från Mariestad och hälsade på framåt eftermiddagen och med sig hade han en hel sopsäck full av tomma dialådor. Perfekt! Det gjorde att jag kunde fortsätta att jobba, även under tiden som jag lyssnade på Radiosporten och Sveriges måstematch mot Polen i VM-kvalet.
Och det otroliga inträffade att Sveriges, som bara förlorat och förlorat under själva kvalspelet, nu när det verkligen gällde lyckades vinna både mot Ukraina och mot Polen. Men så spännande det blev! Med öronen klistrade mot den digitala sändningen och ögonen mot sorteringen av Knut Aasheims diabilder blev det den optimala underhållningen där allt avgjordes i den 88:e minuten av Viktor Gyökeres – vem annars.

Besökare nummer två var Andreas Ohlsson som kom fem minuter efter det att Stefan gett sig tillbaka mot Mariestad. Andreas hade med sig en halvfull flyttlåda med ufoböcker och i gengäld fick han sex flyttlådor som han själv fick klättra upp på tredjevinden för att hämta. Mitt knä klarar inte att klättra på stegar.

Det var andra leveransen av böcker från Andreas och nu tar jag med dem och en massa diabilder till AFU i morgon. Dessutom en storbildsteve som jag fick hjälp att kånka in i bilen innan Andreas åkte hem till sig för att lyssna på matchen han också.
Andreas var nöjd med alla lådorna och jag fick också ned övriga flyttlådor som nu står i garaget.

Medan jag sorterade diabilder digitaliserade jag också samtliga som Ernst Linder tog när han besökte Cheopspyramiden på 60-talet. Kan vara bra att ha. Många av de övriga bilderna får andra ta hand om när det blir dags. Nu finns i alla fall originalen sparade och hyfsat ordnade.
Till slut tog dagen slut efter 01 och då hade det blivit 1 april sedan länge.
Jo, Willy Ustad avled den 29 mars, skriver Ole till mig. Skrev boken UFO i Norge. Ett tråkigt besked.
![]()
