Dagsarkiv: 5 december 2015

Julklappstips och inställt tåg

peppargubbe151205am
Julen närmar sig och tomtar och granar i form av pepparkakor har blivit en allt vanligare syn på redaktionen. Trevligt! Och att julen närmar sig betyder också att jag tipsar om några hårda klappar som kan bli bra presenter för den som vill ge bort en bok. Så jag plitade ihop en blogg med några läsvärda tips under kvällen.

Innan det var jobbdags hann jag träffa Rene som bott över hos oss sedan i går. Han låg ju och sov när jag kom hem i natt. Nu blev det frukost innan han skulle ta tåget hem via Göteborg. Skulle, var det ja. För något tåg gick ju inte på grund av stormen. Så det blev till att snabblaga spaghetti med köttfärsås (Annelis recept) innan jag själv var tvungen att sticka till bussen.

På bussen läste jag färdigt den samlingsvolym med fyra Illustrerade Klassiker som jag fick på Bokmässan i september. En bok som nu ingår i bloggen på DN.se. Det var ett kärt återseende att läsa H. G. Wells och Jules Verne i serieformat igen och det är svårt att förstå at debatten kring serier, främst på 50-talet, var så oerhört alarmistisk och negativ. Serier var något som helst skulle stoppas, det fördummade folk och var allmänt dåligt för unga.

I själva verket var det precis tvärtom och fick många yngre att hitta en väg in till läsningen och vidare till böcker. Min väg gick via Kalle Anka men också en rad andra serier, som Illustrerade Klassiker. Att läsa är bra, oavsett vad man läser.

Innan det blev jobbdags gjorde jag klart Richard Svenssons ”Kryptizkt” för UFO-Aktuellt men hann aldrig skicka sidorna till Stefan eftersom det blev lunchfokus istället. Nu visade det sig redan i natt att Richard skrivit alldeles för kort så nu måste jag fylla ytterligare en sida som jag lär få skriva själv. Inga problem men det lär få göras i natt det med.

Höll på att blåsa bort på väg till jobbet. Att närma sig DN-skrapan (där ingen från DN har suttit på många år men namnet sitter där) innebär att gå in i ett av Sveriges mest säkra blåshål. Så även i dag.

Kvällen slutade med ett våldsdåd i Kungsbacka. Blev färdig på jobbet först 02. Hemma igen satte jag mig och gjorde klart UFO-Aktuellt, mejlade det sista till Stefan och kom i säng vid 04.

Loading