Dagsarkiv: 22 december 2015

007 och lite julhandlande

jagochniklas151222
I dag tog jag och Niklas bilen till Kista Centrum men först stannade vi till på Erikshjälpen för att skänka lite kläder och en filt. Förhoppningsvis ska de komma till någons nytta.

Kista har en trevlig foodcourt där vi passade på att äta lunch och det blev chicken tikka masala på en indier där. Jag är väldigt svag för den såsen och man blir alltid ordentligt mätt på portionerna som serveras.

Innan filmen började passade vi på att julshoppa lite också. Jag hittade två presenter till Niklas och han en till mig. Och märkligt nog var det inte överfullt med folk utan det gick att ta sig fram utan problem. Markus, som åkt till Mall och Scandinavia för att äta lunch med kompisar, var iväg och köpte en julklapp han också – till mig!

Nå, det var trots allt filmen som var skälet till besöket i Kista, den senaste Bondfilmen ”Spectre” närmare bestämt. Själv tyckte jag att det var lite märkligt att se Blofeld dyka upp igen, inte minst för att han dog i en av de tidigare filmerna. Men logikens lagar är inte dem som styr 007:s filmliv.

”Spectre” var inte så dum, en svag fyra tyckte Niklas och en fyra tyckte jag. Biljakten måste ha varit den minst häftiga som förekommit i någon Bondfilm. Häftigare var att jag lyckades bita bort en bit av en kindtand när jag satt och mumsade på en Ahlgrens bilar. Låter nästan omöjligt hur man kan bita sönder en tand på mjukt godis. Men sannolikt var det något fel på tanden sedan tidigare eftersom den var lagad sedan slutet av 70-talet. Nu får jag se hur jag ska få den fixad under helgerna.

Innan vi tog oss ut ur huset i dag hann jag göra i ordning en pärm med danskt material om jordstrålning som ska till AFU. Pratade också en stund med Ernst Linder som ringde och ville tipsa om en restaurang vid Östra station som serverar raggmunk med fläsk varje dag. Bra tips! Det var lite lustigt att Ernst ringde eftersom jag försökte ringa honom bara en timma innan dess. Nu bestämde i i alla fall att försöka ta oss till restaurangen under januari.

Och så är det ju tisdag och min lilla serie ”Minutmysteriet” har kommit fram till det sista avsnittet för den här gången. Temat den här gången är slukhål. Så ta er en titt, det tar bara drygt en minut!

Hemma igen hade Anneli lagat middag och sedan hjälptes vi åt att göra klar brantevikssillen som blir så himla god. Ser verkligen fram emot att få äta den. Anneli fortsatte med att göra julgodis medan jag läste ut den sista delen i Rod Rees fantastiska serien ”The Demi-Monde”. När jag kikade i de äldre böckerna så såg jag att jag läst den första delen 2011, den andra 2012 och den tredje 2013. Varför jag bommade att skaffa den fjärde redan förra året är en gåta. Men nu satt jag som klistrad fram till det sista bladet.

En sak är säker. Jag saknar Norma, Ella, Vanka, Trixie, ABBA och alla de andra redan. Och inte minst den finurliga och tänkvärda handlingen.

Fick ett tips om en mystisk bild tagen i Söderhamn natten mot måndag. Ni kan se den här. Läsaren skriver att ljuset syntes i riktning mot Kuriren, alltså Söderhamns-Kuriren, och den var tagen ifrån Abraham Bäckgatan klockan 02.30. Och vad befann sig just då i exakt den riktning precis över horisonten? Månen.

Jag avslutade kvällen med att skriva ett utkast om AFU på engelska som en amerikansk bibliotekarie bett oss om.

De fyra böckerna i Demi-Monde-serien.
reesfyrabooks151222

Loading