Dagsarkiv: 27 maj 2025

Semic, lunch och intervjuad

Tre böcker på posten i dag.

På morgonen ringde jag Therese på Semic och sedan tog jag bilen dit för att fortsätta leta böcker som jag eller AFU kunde ha användning för. Ödsligt i lokalerna och förutom Therese var det bara en person till där. Men det fanns fortfarande en del böcker kvar även om det mesta nu körts till tippen. Förutom sådant som jag själv räddat vid förra besöket.

Plastcontainer med böcker som ska slängas på Semic.

Det blev nio kassar och en del kontorsmateriel som Therese gav till mig innan jag åkte hem och packat in det hela i garaget för att senare under dagen sortera det.

Eftersom såväl Tage Bång (som driver Skaraborgs UFO-förening) som Tora Greve fyller år i dag så ringde jag dem för att gratulera. Tage fyllde 80 och Tora 81. Båda mådde bra och det kändes skönt att höra.

Markus vid hål 18 på Viksjö GK.

11.30 var jag och Anneli på plats på Viksjö GK för att äta lunch med Markus och jag kom i så pass god tid att jag hann se Markus spela sista hålet tillsammans med tre andra kamrater. Sedan anslöt vi till Anneli, som cyklat till banan, för att äta raggmunk med fläsk på restaurangen. Gott men kanske lite lite. Roligt i alla fall att träffa Markus en stund och att se hur alla verkade känna honom.

Anneli och Markus på rangen.

Efteråt stannade Anneli kvar för att spela lite, först på rangen sedan niohålsbanan, medan jag åkte hem och sorterade böcker samt gjorde i ordning åtta arkivkartonger med serier som ska till AFU i morgon. Serier som har ufo, tefat eller rymdteman. Jag kommer också att ta med kassar med böcker från Semic som kan säljas och lådor från Utrechtdonationen. Så mycket jag får plats med helt enkelt.

Under dagen postade jag min deklaration (skönt!) och så plockade jag upp tre paket med böcker ur brevlådan. Ni kan se dem högst upp. Den mest intressanta, som jag tyvärr inte kan läsa, verkar vara min vän Win van Utrechts ”UFO – Niet te Geloven!” men undertiteln ”Wat we denken te zien en wat we echt zien” vilket betyder ”UFO – Otroligt! Vad vi tror att vi ser och vad vi verkligen ser”. Och när jag bläddrar i den så ser den ut att vara en veritabel bibel för en fältundersökare.

”Ett fenomenalt arkiv”

En spalt om AFU finns också där och en bild på undertecknad. Rubriken är ”Ett fenomenalt arkiv” och det är ju en fin och dubbeltydig rubrik kan jag tycka. Ett stort tack till Wim för att han skickat boken till oss. Den är skriven av honom tillsammans med Frederick Delaere som jag tyvärr inte känner.

Bok nummer två kom från förlaget och var en överraskning eftersom den är skriven på svenska (översatt) av en för mig okänd amerikansk ufolog, Stephen Gildust. Den måste jag läsa först innan jag kan ge något omdöme. Läsarna av UFO-Aktuellt kommer att kunna ta del av den recensionen.

Bok nummer tre kom från en anonym person som brukar skriva till mig då och då. Den var Margit Sandemos ”Vi är inte ensamma” som handlar om skyddsänglar och osynliga medhjälpare. Kommer att hamna på AFU den också i sinom tid.

14.30 var jag på Synsam för årets synkontroll och jag hade samma dåliga syn på förra året vilket var bra. Jag klagade också på att de rumsprogressiva som jag fick förra året var dåliga och att jag helt struntat i att använda dem och kärt med ett äldre par istället. Det visade sig då att de hade gjort ett fel när de mätte in läget framför ögat och nu skulle de fixa till det.

Hann också klaga på att jag aldrig fick mitt tredje par som ingår i abonnemanget trots att det står så i deras anteckningar. Där fick jag en kompensation och får nu ett par slipade solglasögon gratis. Måste säga att alla skötte sig exemplariskt, från killen vid disken till optikern.

Klockan 16 hörde en reporter på SVT av sig och ville intervjua mig i en rymdfråga så vi pratade nog i 20 minuter. Då hade jag förberett mig genom att läsa en massa och att prata med Sveriges rymdnestor Sven Grahn. Det han inte vet är inte värt att veta. Vi får se när inslaget kommer att sändas.

Färdighandlat.

Det blev också en tur till vår andra pojke, Niklas, under eftermiddagen då vi levererade Markus golfväska som han använder på flyget och som Niklas nu ska försöka transportera sitt piano i när han har spelning nästa gång. Vi satt i bilen och pratade med grabben en bra stund innan jag och Anneli körde till Coop för att veckohandla.

En rätt i sin egen rätt.

Vi kommer ju att få gäster i helgen så det blev lite grillmat inhandlat och kycklingben till oss i kväll. Men framför allt ett antal färskpotatisar som smakade helt underbart. En klick smör är allt som behövs som krydda.

Kvällen tog slut 00.30 då jag svarat på ett antal mejl som rörde en ufoobservation, en fråga om spöken och en fråga om att delta i en podd. Bland annat.

Loading