Dagsarkiv: 2 november 2025

Till Christina och hemmafix

Två vänner.

Framåt förmiddagen körde jag och Anneli till Helgalunden för att träffa Christina som hade samlat ihop en del konst och böcker från Ebbe Schön och sådant som hon själv tyckte passade hos AFU. Christina har varit uppe en svänga från Växjö men i dag åkte hon tillbaka hem några timmar efter det att vi träffades.

Anneli fixar till höstblommorna som ska möta våra gäster.

Det blev ett kort besök innan vi var tvungna att köra tillbaka ut till Järfälla. Och då stannade vi på Myntans Wok och Grill för att äta lunch. Skönt att slippa laga mat ibland. Det gjorde vi på kvällen istället då det blev kycklingfiléer i ugn med ris och grönt.

Lunch på Myntan.

Vi har också gått en sväng tillsammans och så körde jag till återvinningen med ett lass med skräp.

En del av dagen har jag jobbat med att gå igenom Anders Fugelstads bilder och klipp. Men här finns mer att göra. Jag har hittat en del glasplåtar som sannolikt tagits av Anders pappa Magnus Nilsson och jag tänker höra av mig till Jamtli senare i veckan för att kolla om de är intresserade av dem. det borde de vara eftersom Anders tidigare donerat omkring tusen plåtar till museet.

Jag hittade också rätt många negativ med Sture Johansson och det kommer att dyka upp fler eftersom jag har många album kvar att gå igenom. Men roligast var en bild jag fick från Knut Sturidsson per post för några dagar sedan där man ser Sture Johansson och Shirley MacLaine tillsammans med texten: ”To dear Sture. Love, love, love, Shirley”. Ni kan se den högst upp i bloggen.

Vill ni läsa om den kända skådespelerskans möten med Sture Johansson så står det en del i hennes bok ”På yttersta grenen”.

Fick förresten summan för hur mycket vi sålde för under Mysteriummässan den gångna helgen och det blev närmare 22 000 kronor. Det får vi vara nöjda med men framför allt visar det att folk är intresserade av det vi gör och gärna stödjer oss.

Såg att USA:s vicepresident J D Vance hade låtit sig intervjuas och då sagt att han var ”helt besatt av ufo”. Det var i en intervju med Miranda Devine (”Pod Force One”) som han sedan utvecklade det hela:

”Jag tycker att det är intressant. Men jag kan inte säga om jag tror på det eller inte, men jag är övertygad om att det finns saker som vi inte kan förklara. Om någon ser en utomjording, kanske jag ser en ängel eller en demon. Jag är fullt och fast övertygad om att det finns andliga krafter som interagerar med den fysiska världen och att många av oss inte kan se, förstå eller inse [det].”

Vance sa också: ”Det finns många frågor men jag har inte haft möjlighet att gräva ned mig i dem än. I vilket fall så ska jag försöka lära mig mer om allt som har med ufo att göra, även om det tar ett tag.”

Ett ganska typiskt uttalande från en kristen fundamentalist på högerkanten. Och det låter ju inte som om Vance har läst några hemliga papper där ufogåtans svar står skrivet.

Nå, jag och Anneli tittade på nya ”Saltkråkan” (första avsnittet) innan det blev kväll för henne och datorn för mig. Hjälpte en amerikansk vän som skriver en bok med några citat och skickade ett antal förslag på artiklar till min redaktör på Historiska brott & mysterier. Och så hjälpte jag en elev i södra Sverige med lite bilder till ett specialarbete.

23.45 blev det sängen med en bok.

Loading