Hemma igen

Kontemplation.

Vaknade 07 och sedan gick vi ned till frukosten någon timma senare. En kort natt alltså och jag kommer att somna tidigt i kväll. Jag och Fred tog det lugnt och satt kvar så länge som vi kände för. Solen sken och vi var ganska ensamma där vi satt i aktern, de flesta andra satt på sidorna närmare själva buffén.

På vägen till hytten stannade vi till på taxfreebutiken för att Fred skulle köpa med några muminpresenter hem men sedan softade vi på rummet efter att ha packat.

På slaget 10 låg vi vid kaj och kunde köra av. Och då var vi rörande eniga om att det hade varit några väldigt intressanta och produktiva dagar ombord – och i Helsingfors. Så många nya kontakter, så många trevliga och intressanta människor att prata med och så oerhört positiva reaktioner på mina föredrag. Det här kommer vi nog att göra om.

Efter att ha släppt av Fred utanför terminalen, han skulle vidare till Rågsved, var jag hemma 25 minuter senare och hann träffa Ylva, Åsa och Emelia som fortfarande var kvar efter gårdagens tjejfest signerad Anneli.

Men någon timma senare var de alla iväg och huset tomt. Det hade kanske varit naturligt att lägga sig och sova en stund men jag tog istället chansen att jobba med Ebbe Schöns material och se till så att det blev ordnat. I alla fall en del av det! Det är så mycket att jag kommer att ha att göra i många veckor framöver.

Jag såg också till att de som beställt min nya bok fick den stoppad i kuvert och frankerad men eftersom jag inte fått de 100 böcker som är på väg från Semic än kan jag bara skicka ut en mindre mängd.

När Anneli var borta tog jag en sen lunchpaus med goda rester efter hennes bjudning i går men sedan var det bara att jobba vidare. Pratade också en stund med vår tidigare fältundersökare Berit i Bispberg och det är alltid trevligt att byta några ord med henne.

Det blev en liten tevestund under kvällen också för ”Mästarnas mästare” vill vi inte missa. Annars har det blivit väldigt lite teve de senaste veckorna. Fokus har varit på helt andra saker.

Efter att ha sorterat helgens digitala filer blev det sängen med en god bok klockan 23.

Loading