Dagsarkiv: 16 februari 2026

Trevligt besök och bokdonation

Trevligt besök av Carl och Gustav.

I dag lyckades jag vimsa till ett besök som jag trodde att jag skulle få om en månad precis. Alltså den 16 mars klockan 10. Och jag satt i godan ro framför OS-teven och klistrade in tidningsartiklar i väntan på att Stefan skulle hämta mig för att vi skulle åka och spela badminton.

Och så ringde det på dörren och där stod Carl och vännen Gustav!

Det gällde att finna sig snabbt, att ringa Komethallen och avboka och kontakta Stefan så att han inte skulle komma. Då fungerade inte Stefans telefon så jag fick messa men budskapet nådde fram och vi kunde gå en runda i huset för att kika på mina samlingar och sedan sitta ned och prata.

Carl är en av dem som vill hjälpa AFU att ta steget från källarlokalerna upp i ljuset. Båda fick min bok om AFU att ta med sig hem.

När de hade gett sig av hemåt kom Anneli tillbaka från sitt yogapass och så åt vi lunch. Även i dag var vi ute på verandan och plockade frusen mat ur kassarna som jag räddat från den trasiga frysboxen i källaren. Nu är det bara några dagar kvar innan reparatören kommer och vi har hittills haft tur med många minusgrader så maten har klarat sig.

Erik framför några av boklådorna.

Klockan 13.30 körde jag Anneli till hennes kompis Marie och sedan fortsatte jag till Shurgard på Enköpingsvägen där Erik Shaw väntade. Han höll på att ta hand om sin avlidne fars saker och nu ville han skänka böckerna från förrådet till AFU. Många av dem var precis i våra ämnen! Bland annat en hel kasse med Edgar Cayce-böcker.

Pappan, Talbot Lindström, hade jobbat som advokat i USA och där fanns det ännu fler böcker kvar som Erik lovade att ta hem åt oss. Många äldre ufoböcker men också fler av Cayce.

Väl hemma tog det mig nästan tre timmar att gå igenom och sortera allt. Vilket jag gjorde i hallen och sedan framför teven. Men jag fortsatte också att klistra in artiklar tills kartongbladen tog slut.

Under kvällen ringde NSD i Luleå för att fråga om ett ljusfenomen på himlen över Kalix natten till lördagen. Eftersom det fanns en bild på det så bad jag att få den skickad till mig och kunde då snabbt identifiera det som vertikalpelare som bildas av läckande ljus från ljuskällor på marken när det finns mycket iskristaller i luften. Jag kan tyvärr inte visa bilden av copyrighthänsyn.

Det kom ett roligt mejl under dagen också. Så här löd det:

”Hej, jag går en facklig/politisk ledarskapsutbildning & vi ska ha redovisning av olika föreningar, min grupp ska prata om er förening UFO Sverige. Jag undrar när ni bildades, hur många medlemmar har ni, vad är ert syfte med er förening.Tacksam på förhand för era svar.”

Så jag svarade givetvis och det kändes kul att vi kommer upp i ett sådant sammanhang.

Vill ni lyssna på intervjun med mig om Erich von Däniken och hans teorier som Vetenskapsradio Historia gjorde för några dagar sedan så sänds den på torsdag klockan 14.15 med repris på lördag 18.15. Men den släpps i SR:s podd redan i morgon bitti.

Det blev en stund framför datorn också för att jobba vidare med mitt föredrag i Skara på onsdag. Och så pratade jag med Gun som arrangerar mitt föredrag på Öland lite längre fram i februari.

Fixade med tvätten och plockade in disken och lite annat som jag brukar avsluta kvällarna med. Till slut var klockan en bra bit efter midnatt och det var läs- och läggdags.

Loading