
Ryggen är rätt paj och det känns inget kul just nu. Men framåt kvällen fick jag och Ylva sällskap av Niklas och Markus där Niklas lagade en saftig fläskytterfilé med rotsaker i ugnen. Anneli är fortfarande kvar på sjukhuset och vi har kontakt med henne varje dag. Nu får vi hoppas att det ska fortsätta gå åt rätt håll. Och det kommer det att göra.
Innan dess svarade jag på mejl och gjorde en stor insats för att stryka skjortor, nio stycken, som var välbehövligt att få lite mindre skrynkliga.
Den största insatsen blev ändå att klistra in fler urklipp med artiklar som jag själv skrev under min tid på DN. Den högen minskar nu ordentligt. Detta tack vare att jag äntligen kunde hämta tio paket med tio kartongblad i varje på Klackenbergs i Vällingby. Något jag har väntat på i veckor nu.
Har bokat av en del föredrag för att vara hemma när Anneli kommer tillbaka. Och tackade nej till två erbjudanden om att vara med i ett par olika produktioner under dagen.
Det var i alla fall fint att ha Niklas och Markus här. De blir kvar över natten liksom Ylva eftersom hennes lägenhet fortsatt är utsatt för fönsterrenovering.
Det blev sängen med ”1929” 23.30. Med en värmekudde över ländryggen.
![]()
